Најави се за да гласаш
1678
гласa да

31
глас не
Проблем:

Граѓаните кои имаат миленици се една од најдискриминираната група на граѓани во Македонија. Имено доколку не располагате со сопствено возило, или немате доволно пари за такси на кратки и долги дестинации, Вие не смеете да користите ниту еден јавен транспорт било каде во земјава. Од една страна државата и институции промовитаат одговорно сопствеништво, ненапуштање на миленици (секако само на постери), од друга страна го скратуваат основното човеково право на слободно движење, оневозможувајќи ги луѓето со своите миленици да стигнат дури и до ветеринар и во најитните ситуации, а камоли да ги спроведуваат посакуваните семејни активности со нив.

Решение:

Измена и дополна на ОДЛУКА за линиски превоз на патници во градот Скопје да овозможи граѓаните со миленици да го користат градскиот превоз, без разлика дали нивните милениците се во служба на придружба, се додека се уредно сместени во транспортер за мали миленици или се на поводници кога станува збор за кучиња.

Резултат:

Ќе се поттикне одговорно сопствеништво, ќе им се заштедат финансии на граѓаните кои инаку принудени се да ги трошат своите скромни приходи на скап и нееколошки превоз, ќе се промовира јавниот транспорт, ќе се престане со дискриминација кон оваа голема група на граѓани.

Дополнителни линкови:


Општина
Град Скопје

Категорија
Животна средина


Статус
Изгласан на МојГрад
на 13/10/2022
Поднесен до совет
Прифатен од совет

Коментари


0
Stojanka Zerzeva 09/03/2023 09:36

За!!!

1
Melita Ilievska 04/12/2022 21:07

Да! И за служби кои ќе се грижат за животните како полиција за миленици.

1
Marija Ilieva 27/11/2022 23:10

Da!

1
Aleksandar Ilievski 11/11/2022 11:16

и без ограничувања во жичарата

2
Kiril Janevski 27/10/2022 10:42

Da! I ne samo gradski javen prevoz, tuku i trgovcki centri, marketi... ko vo sekoja normalna drzava!

1
Maja Arsovska 23/10/2022 10:34

Da

0
Gordana Vukovojac 22/10/2022 07:59

Bravo za idejata

1
Bile Bile 19/10/2022 21:15

DA 🐾❤❤ ZIVOTNITE IMAAT DUSA💛 SLEDEN CEKOR - animal police🙏🙏🙏

1
Ljubica Gjorgjieva 18/10/2022 22:26

Da

2
Биле Танасковска 18/10/2022 21:18

Да!

1
Биле Танасковска 18/10/2022 21:15

Да!

1
Aleksandar Panajotov 18/10/2022 20:52

Да, апсолутно. Само задолжително да носат поводник

1
Deni Jocic 18/10/2022 19:19

Da sekako

1
Tina Aleksovska 18/10/2022 19:04

Нормално дека ДА

1
Ljubica Gjorceska 18/10/2022 18:59

Да да да... За миленик во градски превоз🐾❤️

3
She Ireen 18/10/2022 18:59

Милениците не се монструми! Тие се попаметни и похигиенски од повеќето луѓе! ГОЛЕМО ДА - за јавен транспорт со куче, маче или било кое друго животно во придружба на старател!

1
Lile Arsovska 18/10/2022 17:10

Da

0
Marija Biljanovska Ilijoska 18/10/2022 15:48

Големо ДА за иницијативата, дотолку повеќе што во големите метрополи веќе поодамна љубимците се добредојдени, најпресен пример еден од наголемите трговски центри Галери во Белеград е pet friendly и во сите продавници хали за забава и храна милениците се присутни.

0
Gordana Tilic 18/10/2022 14:26

glasam GOLEMO ZA

0
Svetislav Stojanoski 18/10/2022 13:33

Гласам НЕ!

0
Dragica Zdraveska 18/10/2022 12:34

Vo cel svet nozes so milenik i tocak samo kaj nas ne. Krajno vreme e da se smeni

0
Viktorija Veleva 18/10/2022 10:55

Odlicna inicijativa vreme bese.

1
Lile Aleksova 18/10/2022 10:50

DAAA 💃💚 Se raduvam I za denot koga KONECNO ke se formira Animal police -se nadevam vo najbrz period 🙄🙏🏽

0
Anita Toseva 18/10/2022 10:31

Da

0
Suzana Stojanovska 18/10/2022 09:08

Najglasno i najodgovorno glasam za koristenje javen prevoz so milenik. Pred vreme se raduvam🤩😍redno e veke🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾

0
Keti Obocki 17/10/2022 23:26

Glasam za, glasam za mojata Hajdi

1
Daniela Spasovska 17/10/2022 23:10

Da definitivno!

0
Tea Hristova 17/10/2022 23:05

Ima nadez. Аpsolutno za !

0
Daniela Bavcandzi 17/10/2022 22:32

Apsolutno za!

0
Alex Stankov 17/10/2022 22:06

Ne

0
Grudanovic Maja 17/10/2022 21:07

За

0
Lukrecija Maljkovic Atanasovska 17/10/2022 20:18

Golemo ZA

0
Tamara-Tami Sazdevska 17/10/2022 20:05

Jas sum za

0
Casper Casper 17/10/2022 17:34

Mora da se izglasa za.A na nekoj ako mu smeta milenik vo javen prevoz mozhe pesh da si odi.

1
Stefanovska Radmila 17/10/2022 16:03

ЗА ЗА ЗА ЗА бесконечно многу пати ЗА!

1
Aleksandra Saška Pulevska 17/10/2022 16:01

Da da i da 🙏🙏🙏❤️❤️❤️

1
Ana Pota 17/10/2022 14:39

Za

1
Cane Petrushevski 17/10/2022 14:10

За!!!!!!

1
Filip Angelov 17/10/2022 14:07

Golemo ZA

0
Nena Ivanovska 17/10/2022 14:06

Да...за милениците во јавен превоз! Да....за милениците и во други јавни простори со претходно утврдени правила како на пример: корпа на уста и сл.

2
Sofija Jordanoska 17/10/2022 09:06

Glasam Za, definitivno. Ne mozam moeto milenice na veterinar da go odnesam

3
Blagi Blagi Lazarov 17/10/2022 08:11

Za glasano. Vo sekoja NORMALNA DRZAVA e dozvoleno,samo vo nekoi so pesterski lugenca od kameno vreme se bunat i se protiv. Zosto da bide i ovaa drzavicka od kameno vreme? Plus milenicite ni se del od semejstvoto. I treba da se dozvoli na nivo na cela drzava.

1
Daniela Miloshevska Koceva 17/10/2022 07:21

Glasam za .. sekade vo avetot milenicite mozat sekade osven kaj nas.

2
Kostadinka Trajkovska 17/10/2022 06:03

Да , одлично би било... Гласам ЗА

1
Zane Mamer 17/10/2022 00:31

👍💝

1
Ana Grujikj 16/10/2022 23:48

Glasam ZA! ❤️

1
Lidija Milosevska 16/10/2022 23:26

ЗА

1
Violeta Fidanovska 16/10/2022 22:59

Glasam Za

1
Branka Filipovska 16/10/2022 22:31

Da za milenici vo javen prevoz

0
Сашо Трајковски 16/10/2022 22:26

Не дозволувам да се превез уваат домашни миленици во Јавниот градски превоз

4
Bojan Nikolovski 17/10/2022 09:56

Можеш за дома да си кажеш дека не дозволуваш тука ќе прифатиш и ќе трпиш мнозинството што ќе одлучи 😘Дај боже да треба ти да ги чуваш у бус додека се возат.

1
Ми Лан 16/10/2022 21:45

ДА! Бидејќи оите кучиња се дел од моето семејство и се почисти и повоспитани од многумина!!!

1
Katerina Paskali 16/10/2022 20:37

Za

1
Bojan Gorgiev 16/10/2022 19:56

👍👍👍

1
Dijana Tomik 16/10/2022 16:41

За

1
Sofija Grozdanovska 16/10/2022 15:38

Za

1
Vesna Veki 16/10/2022 14:28

Glasam ZA!!!!!!!

0
Emilija Cabukovska 16/10/2022 14:20

NE. Sekoj sto se vozel vo gradski avtobus vo Sk znae deka vo niv nema soodveten prostor nitu za lugeto, a pak za zivotnite da ne zboruvame. Vo red e da se obezbedi moznost za transport i na zivotnite, no mislam deka za toa treba da se najde drugo resenie.

1
Simona Georgievska 16/10/2022 13:36

Гласам ЗА 🦮♥️

0
Trajko Trajkovski 16/10/2022 13:13

Jas imam milenici ZMIJA i dva DOBERMANI. Dali ke mozam vo gradski avtobus da se vozat so mene/VAS ?

1
Filipovska Izabela 16/10/2022 12:46

Ne bi trebali da ima problem za prevoz na melinici,dokolku e pogolemo kuce so maska,za pomali kucinja i dr.zivotinki vo transporter.

1
Mimi Kimovska Hristov 16/10/2022 07:50

Знаете ли дека мои пријатели во последниве два- три месеци се масовно казнувани по 1200 денари, ако си го возат сопственото куче во сопственото возило? А со овој "закон", " член од закон" што правиме?? Не може човек ни на ветеринар да однесе куче, маче!!?? Ве молам и овој закон да го разгледаме и итно да реагираме до повисоко ниво! Ова никаде, ама никаде во светот го нема. Да не зборувам за ЕУ, каде нели стремиме да одиме. Поздрав за иницијативата, одлична..Секако ЗА!

0
Angela Gjurchinoska 16/10/2022 09:56

Здраво Мими, Дали лицата се казнети заради тоа што нивните миленици не биле врзани, или пак само затоа што биле во колата? Колку што знам кучето треба задолжително да биде врзано со сигурносен појас додека се вози во кола. Поздрав!

1
Maja Janakieva 15/10/2022 22:46

Se nadevam deka ke se izglasa za, nasekade vo EU mozete da patuvate so svojot milenik, neli sakame vo EU!😉

1
Aleksandra Agovska 15/10/2022 21:59

Glasam ZA

1
Maya Georgievska Gligorova 15/10/2022 21:58

Bravo za inicijativata!! 🐈🐕🐕‍🦺🐩

1
Matea MJ JM Jankovska 15/10/2022 19:40

Konechno!

5
Olivera Jakshik Olarijan 15/10/2022 19:24

БРАВО за иницијативава!!! Има надеж!!!!!ДА ДА ДА ПОЖЕЛНО Е И ЗА МОЛОВИТЕ ДА МОЖЕ ДА СЕ ВЛЕЗЕ

2
Snezana Gijevska 15/10/2022 19:21

Se madevam ke se izglasa . Da

1
Snezana Gijevska 15/10/2022 19:21

Se madevam ke se izglada.

1
Iskra Ezhova 15/10/2022 17:47

БРАВО за иницијативава!!! Има надеж!!!!!

0
Биле Танасковска 15/10/2022 15:12

За 🐩🐕‍🦺🦮🐕🐶

1
Maja Shashankasan Spasovska 15/10/2022 12:58

glasam ZA ,da mozham so sin mi sekade da vlezam ,sekako sme nerazdelni...

1
Ana Dimitrijevska 15/10/2022 12:43

Za

1
Силвија Николовска 15/10/2022 10:18

За

4
Elizabeta Bogdanovic 15/10/2022 09:02

Sekako deka treba da se dozvoli.,ne samo.vo.javen transport ,so.milenici tuku i vo molovi ,prodsvnici,kako sto e vo.drugi.Drzavi zosto Mkd bi bila poinakva od niv ,

1
Антоанета Кимовска 15/10/2022 08:31

ЗА! ❤️

4
Zarko Hristovski 15/10/2022 04:20

Секако да Во јавен превоз, молови и угостителски објекти... Сооствениците се одговорни лица и знаат како треба

1
Viki Buckovska 15/10/2022 04:07

da

4
Marjan Mandic 15/10/2022 02:00

Секако сум за ДА , бидејќи една единствена Држава во Европа која не се третираат како дел од семејството од страна на власта, да не давам примери која Држава и како се третираат милениците, имат дозвола во автобус со маска на уста било мало или големо, само маче мора да е во корпа, што побрзо тоа подобро да се изгласа овој закон за миленици користење на јавен превоз.

1
Mirjana Gulin 15/10/2022 00:12

Sekako da

1
Suzana Mihajlovikj 14/10/2022 23:44

Glasam za DA shto poskoro da se izglasa

3
Milena A. Miloshevska 14/10/2022 23:28

Гласано за "Да", многу луѓе не се одлучуваат да згрижат куче токму поради таа причина. Немаат право на јавен превоз доколку се во придружба со свој миленик...немање можности за патување со миленик освен да користат свој превоз.

1
Anzelika Josifovska 14/10/2022 22:21

Glasam za

1
Valentina Atanaskova 14/10/2022 21:29

Glasam za

1
Snezana Andrashi 14/10/2022 20:13

Jas sum protiv za nosenje milenochinja po mollovi, avtobusi, zgradi , liftovi , kafulinja,restorani itn. iako se del od opshtestvoto se znae kade im e mestoto.

3
Bojan Nikolovski 17/10/2022 10:05

Остави што си против.... небитно е тоа, туку мерак ќе ми биде кога ќе видам дека им стануваш за да седнат 😍😍😍душата да ми се исполни со убајни.

1
Tasevska Monik Monika 16/10/2022 01:54

Каде им е местото? Ако треба сопственикот да патува од еден во др град, а нема кола што да прави? Дали тие низ светот што го практикуват тоа се најбудали а ној паметни?

1
Ana Dimitrijevska 15/10/2022 12:43

A zosto ti precat?

13
Сара Петрушевска 14/10/2022 20:39

Mozda isto nekoj ga misli i za tebe deka ne ti e mesto tamo. Kuce ti e pred sve drugar,kako si se sakash sama sebe i ti e mil zivot takoj e i za njima. :)

0
Mila Kitanovska 14/10/2022 20:05

Glasam ZA

0
Elizabeta Novakovska 14/10/2022 20:03

Glasam

1
Elena Gavriloska 14/10/2022 19:58

Glasam

1
Goca Gocika 14/10/2022 19:58

Glasam, super predlog

1
Vasilka Koleva Petrova 14/10/2022 19:53

Glasam za ovoj predlog

4
Meri Rindjova 14/10/2022 19:24

Glasam ZA! Golema poddrska i se nadevam deka brojot na pozitivni glasaci ke bide ogromen.

1
Blagica Dancevska 14/10/2022 19:24

За

2
Zorica Argirova 14/10/2022 18:34

Za

2
Mimi Novakova 14/10/2022 18:31

Sekako glasam ZA

3
Елизабета Бети И. 14/10/2022 17:14

Sekako deka ova e potrebno

2
Tina Janevska 14/10/2022 17:03

Glasam za

7
Anastasija Atanasoska 14/10/2022 16:40

милениците се дел од нашето општество, треба да имаат пристап во градскиот и мегуградскиот сообраќај, возовите...

2
Stefanija Veljkova 14/10/2022 14:48

Ako sakate pogolem red vo odgovornoto cuvanje milenici, i rushenje na stigmata ,,ulicno,, nemoze da bide domashen milenik, vo prilog na gradgani sopstvenici na milenici i korisnici na javen prevoz, DAJTE ovaa inicijativa da stane realnost.

7
Sanja Spancevska 14/10/2022 13:53

Секаде на запад прифатат миленичиња. Во молови,самопослуги бутици итд

11
Натали Јованова 14/10/2022 13:45

Isto i za molovite kako cel normalen svet, da mozeme da vlezeme so milenice

13
Biljana Avramoska 14/10/2022 13:35

Да се угледаме на светот каде домашните миленичиња се сметаат за членови на фамилиите ( нормално си патуваат со нив) и каде превозот, шоповите и голем број ресторани и хотели се пет френдли.

11
Aneta Gajdardziska 14/10/2022 12:14

Glasajte ZA...neka ne bide samo pusta zelba da bideme del od Evropa i svetot...neka vo bide edel mal chekor kon pohumano,poliberalno,pootvoreno opshestvo...Skopje treba da bide grad na ljubovta i razbiranjeto.