Најави се за да гласаш
Изгласан на МојГрад
на 03/07/2021
Поднесен до совет
на 05/07/2021
Прифатен од совет
4699
гласa да

42
гласa не
Проблем:

Зоолошка градина во Битола ниту е соодветно ниту хумано место за животните. Тие живеат мизерно во кафези и негрижа.

Решение:

Пренасочување на животните во живеалишта во кои ќе имаат услови за нормален живот. Како други зоолошки и стационари.

Резултат:

Едуцирање на граѓаните и идните генарации за морални вредности, што е хумано и на кој начин треба да се грижат за животните и средината во која живеат.

Дополнителни линкови:


Општина
Битола

Категорија
Животна средина


Коментари


0
Ana Bale Nikolovski 02/01/2022 12:21

Ако не се промени директорот, и на негово место не дојде сериозен човек кој навистина ќе се грижи и им овозможи соодветен простор во зависност од потребите на секое поединечно животно а не да джго стават само за позиција плата ДИРЕЛТОР тогаш гласам за ДА СЕ ЗАТВОРИ ЗОО во Бт, затоа што моментално е гладувалиште,на сув леб и вода се животните,простор немаат воопшто, а хигиена ВООПШТО, во отпад е почисто отколку таму... ЖАЛНО И ГОЛЕМ СРАМ Е ОВА!!

0
She Ireen 29/12/2021 21:34

Дали се затвори затворот - ЗОО во Битола?! Дали животните се на безбедна и хумана локација или таму каде што припаѓаат - во природата?

0
Dejan Dekata 01/09/2021 08:59

Toj sto e direktor ili toj sto rakovodi so nea da go zatvoram Jas vo vizbava kajmene samo na 5 min

0
Ivana Blagojevic 04/07/2021 21:16

Sloboda za zivotnite

2
She Ireen 04/07/2021 09:28

Неможев да гласам, но мојот глас е за ДА СЕ ЗАТВОРИ ЗООЛОШКАТА ВО БИТОЛА. Ова не е Зоо, ова е тортура врз животните. Тие не заслужуваат таков мизерен живот приреден од еден народ! Цел живот го поминале во беда и мизерија, затоа гласам животните (оние кои би се снашле во природа) да бидат пуштени во природа, во нивното соодветно живеалиште и окружување, да ја осетат слободата и мирисот на природата.

0
Tea Hristova 04/07/2021 01:28

Horor !!

0
Tea Hristova 04/07/2021 01:25

Horor !!

0
Lence Efremova 03/07/2021 09:16

Za zatvaranje!

0
Dejan Dinov 03/07/2021 03:47

Odma zatvoranje!

0
Aleksandar Manoilov 02/07/2021 18:15

Под итно затворање!!!

0
Daniela Jovevska 02/07/2021 16:02

Под итно да се затвори!!!!!!!

0
Tina Tina Tina 02/07/2021 15:38

Sloboda za nevinite zatvorenici!

0
Aneta Bocinova Kostova 30/06/2021 22:31

HITNO ZATVORANJE 😭

0
Aneta Bocinova Kostova 30/06/2021 22:32

HITNO ZATVARANJE 😭

0
Neli Panova 30/06/2021 16:49

A ovie za ,,ne" izgleda nemaat odeno i ne znaat kakvi se uslovite 😭. Direktorot pa izlegva na Tera i se fali ke nosel novi stanari vo zooloskata, bog da cuva 😪

3
Ивана М.Лазаревиќ 30/06/2021 08:42

Хорор! Под итно затворање! Исто така, дислокација на зоолошката од градски парк, не хумано е на онаа гласноќа од дискотеките луѓе да живеат а не животни со 10 пати по развиено сетило за слух!

2
Ivana Stoyanoski 30/06/2021 06:47

Ako nemaat dovolno sredstva I uslovi da im ovozmozat udoben zivot na zivotnite togas voopsto nema potreba da postojat vakvi mesta koi licat poveke na zatvori otkolku na zooloski.

0
Irena Spasovska 30/06/2021 01:48

Nehumani uslovi za ziveenje.Zivotnite da se donesat vo Zoo Skopje, dodeka ne se prisposobi Bitolskata Zoo

2
Elizabeta Trpkovska 29/06/2021 21:51

Pod hitno da se zatvori !!!

0
Трајчевска Анџела 29/06/2021 20:57

Зоо во Бт мора итно да се затвори, работев таму неколку месеци и видов што се случува, никаква грижа за животните! Напуштив пошто неможев да плачам за тие животни! Грета навистина, ужасни вработени! Бог да ни помогне за да ја постигнеме целта, за да се спасат живптните да❤️✌🏻

1
Elena Lamanoska 29/06/2021 19:40

Bedotija sramota nevidena nemam komentar

0
Benii Benitoo 29/06/2021 18:28

Samo mesec dena da gi zatvorime vo kafez vrabotenite i nadleznite na zoloskata i da im se dava na oni sto pravat so zivotnite na dva-tri dena korka suv leb. Pa da vidime dali ke bidat srekni. IDIOTI...

0
Elena Gocevska 29/06/2021 16:56

Животните не ви се заробеници имаат право на нормални животни услови !!!!!

0
Marinela Angeleska 29/06/2021 16:43

Со години се моли и апелира за затворање на оваа "зоолошка" и со години нема никаков одговор од надлежните. Иако сите зоолошки се ужасен концепт за едно цивилизирано општество, оваа зоо во Битола е далеку и од нив. Дали сериозно еден возрасен човек кој работи во општина си седи и си размислува "Да супер им е, доволно е 2 метри квадратни за една мечка". Се надевам дека овај пат ќе има некаков исход ова, досега немаше никаков и покрај милион апели.

1
Jasmina Popovska 29/06/2021 16:27

Таканаречената зоолошка градина во Битола е холокауст за животните! Според Националниот закон за заштита и благосостојба на животните одговорните треба да ја понесат целокупната одговорност и да одговараат материјално за свесно нанесување болка, малтретирање, негрижа, неухранетост, не добивање соодветна ветеринарна помош, нелекување итн.. Таму е потребно да работи едуциран кадар и вистински љубители на животни! Таа е срам за градот и лошо искуство за децата! Стоп за измачување на животните!

1
Nečka Qoku 29/06/2021 16:00

Pod itno da se prekinat ovie nehumani odnosi i maltretiranja na životnite. Životnite da se prefrlat na drugo soodvetno mesto za niv, kade što kje imaat dobro smestuvanje, vnimanie i nega,vo druga ZOO gradina na pr. vo Skopje. Voedno i da se kaznat odgovornite lica za ovaa sostojba na ZOO gradinata vo Bitola I za tretmanot na životnite!

0
Emel Kanturska 29/06/2021 15:57

katastrofa bes troska sovest ajde zatvorete koga nemate uslovi za da cuvate bilo kakvi zivotni ... samo gi zemate za da umiraat ...Gnasi ste navistina

0
Zane Ivanova 29/06/2021 14:46

Katastrofa, zalno za zivotnite , mizerija

0
Jana Srbinovska 29/06/2021 14:31

Vednas da se zatvori ovaa zoloska i zitotnite da se prefrlat vo Skopje. (za da ne umrat zivotnite vo ovie katastrofalni uslovi)

0
Gordana Mladenovich Trpkovska 29/06/2021 08:49

Под хитно затворање

0
Vesna Jugova Ginov 29/06/2021 08:17

Катастрофа, под итно да се затвори. Ова е мизерија и срам.

1
Dragan Kolchak 29/06/2021 02:34

ДОДЕКА СЕ УБИВААТ ЖИВОТНИТЕ ЌЕ СЕ УБИВААТ И ЛУЃЕ

0
Dominika Stojanoska 28/06/2021 19:59

Веднаш да се затвори

0
Татјана Чакулев 28/06/2021 12:59

ужасни услови, животните не се создадени да живеат во кафези. антропогеното гледање на светот мора да запре, животните си имаат свои права, не се робови за човекот да ги држи во кафези. само затворање, под итно и носење на животните кои се таму во некој центар за рехабилитација.

0
Даниела Ристова 28/06/2021 12:24

Sramota i greota za vakvo tretiranje na kutrite zhivotni. Pod itno prevzemanje na merki za novo zhivealiste vo humani uslovi.

3
Katerina Kolozova 28/06/2021 11:18

Ова е невиден злостор, третосветско ниво на третирање животни (иако „трет свет“ е бесмислена категорија во денешно време, да го земеме ко условен термин), и ова е срамота која треба да добие МЕЃУНАРОДНО ВНИМАНИЕ за да се надмине ова. Иницијатори, не мора да се регистирате, како неформална иницијатива, обратете се до повеќе амбасади за поддршка, кренете ја видливоста на проблемот - побарајте помош од Германска, ЕУД, итн., сите позначајни меѓународни играчи овде

0
Irina Janevska 28/06/2021 10:50

Site zooloski so vakov koncept se zarobenistvo za zivotnite I treba da se zabranat!

1
Dobrila Stojkovska 28/06/2021 07:16

Se stramam od odnosot na lugeto koi se zadolzeni i zemaat plata za da mu ovozmozat na zivotnite da imaat ako ne drugo barem pristoen zivot. Segde vo svetot zoloskite gradini im se gordost ,se odrzavaat za da moze naselenieto da si pomine eden ubav den tamu. NE NE BIVA za zal .

1
Ilija Mitrev 27/06/2021 22:58

Za ovija zivotni im treba slobodna a ne zatvor

0
Ilija Mitrev 27/06/2021 22:56

Zalnoe e za ovija zivotni sose u kaves treba drzavata da naprave golem prostor za sekoe zivotno damu bide dadena xrana sekoj den i da bide pusteno u pogolema prostorija

0
Zana Vurmo Jankovska 27/06/2021 21:23

Da!

1
Melanija Savevska 27/06/2021 21:10

Samo inspekcija da odi i da gi kazni tie so rabotat tamu da gi isfrli, pa namesto niv da se vrabotat luge so vistina sakaat zivotni, isto taka da se renovira celosno, dokolku ova ne e mozno podobro neka se zatvori zasekogas.

1
Martin Krstevski 27/06/2021 16:53

Zatvaranje mestoto na zivotnite im e vo priroda ne vo kafez

2
Daniela Micevska 27/06/2021 10:13

Или целосно реновирање или затварање

11
Andrea Osman 27/06/2021 08:41

Tie sto glasale 'ne' treba da gi zatvorime vo zooloskata namesto zivotnite, i posle uste ednas ke im dademe da glasaat. :)

0
Lidija Malinovska 27/06/2021 01:00

Затварање, што побрзо тоа подобро.

4
Robert Cingar 27/06/2021 00:23

Зоолошките градини од овој тип треба да се забранат, како што се забранија циркусите заради несоодветни услови, кои буквално се сурова казна која невини животни ја добиваат. Ако не сме спремни да обезбедиме зоо паркови по светски стандарди, не треба ни да имаме дотогаш золошки. Ова покажува колку безмилосни, сурови и безчувствителни сме. Ова треба да подлежи под кривичната ставка, мачење на животни. Ајде правници, претставки и кривични пријави со барање да се затворат ваквите мачилишта.

1
Elena Veleska 26/06/2021 22:45

Grev za site dusi mili.

0
Nikola Tanaskoski 26/06/2021 21:42

Ova e sramno i zalno kako gi macat zivotnite sum bil 2 d 3 pati i pojke nikogas umiraat za jadene isuseni greota

4
Elena Hristovska 26/06/2021 21:09

Ne postoi pogolema kazna za lugjeto koi gi sakaat zhivotnite da gledaat vo kakva mizerija kutrite prezhivuvaat. Imajte dusha spasete gi, za niv nema Bog da vi sudi, prirodata kje go stori toa, a vo posledno vreme bogami dobro go kaznuva chovechkiot rod

1
Getilot Weetos 26/06/2021 18:29

Soberete se Reagirajte ne samo na internet

0
Sonja Todorovski 26/06/2021 18:02

Нехумани услови за престој на животни.

0
Mirko Kostov 26/06/2021 16:52

Ovie sto glasaat NE.....bas me interesira nivnoto mislenje....zosto NE?

2
Petar Nikovski 26/06/2021 20:14

sakaat oni u kafez izglea im ebam sve

0
Elena Gjeorgievska 26/06/2021 16:43

Zoloshki da ne postojat veke.

1
Katerina Gruevska 26/06/2021 15:44

Sramota i zalno e ova kako se grizat za zivotnite

3
Trenda Minova 26/06/2021 15:13

Drzava bez zakoni za Zastita na zivotnite , drzava bez zakoni I pravednost .

3
Nestorovski Caci Aleksandar 26/06/2021 14:30

Абе за ова не ни треба да сегласа... Одма затварај и пуштај животните

3
Suzana Sich 26/06/2021 14:05

Мора да се затвори како одраз на едно цивилизирано општество. Ако не се затвори, тоа е еднакво на дивјаштво. Не поддржувам држење на диви животни во кафези во никаков случај.

0
Ibadet Melek 26/06/2021 13:45

Da!!!

3
Stojancho Danev 26/06/2021 13:21

Slikite kazuvat se

7
Daniela Petrovska 26/06/2021 13:08

Да се затвори заради несоодветен третман. Тоа не е зоолошка,тоа е рамно на третманот на луѓето во конц-логорите. Животните треба да се чуваат според стандарди. Штом нема стандарди,не треба зоолошка градина.

1
Aneta Bogdanovska 26/06/2021 12:59

Ne treba sa se zatvori oti vasite deca nema da mozat da gi vidat nekoi od zivotnite vo zivo . A za da imaat uslovi za ziveenje i kafezite da bidt obnoveni treba nadleznite organi da vlozat pari vo toa . I samite vraboteni da zemaat ubava plata pa da imaat volja da gi cistat hranat i da gi odrzavat objektite . A najlesno e da se zatvori zoloskata

0
Maja Anastasova 29/06/2021 14:37

Значи не е битно во какви мизерни услови живеат овие кутри животни. Зоолошката градина во исто време треба да е и едукативна. Што би научиле децата од ваква золошка градина. Нехуманост и негрижа или треба да осознаат за начинот на кој треба човекот да се грижи за истите и да им обезбеди соодветно живеалиште со услови приближни на средината во која би живееле кога не би биле во заробеништво. Па така децата ќе научат повеќе и за средината во која живеат. Срамота за вашата неукост во 21 век

2
Данче Илиева 26/06/2021 17:26

Najgolemata kazna ti ja posakuvam!

1
Данче Илиева 26/06/2021 17:24

MENE ME INTERESIRA DALI TI IMAS DVA GRAMA MOZOK? I JAS SAKAM DA GLEDAM STVORENIJA KAKO VAS I KAKO SITE STO IMAAT ISTO MISLENJE KAKO VAS I DA VE ZATVORAT I DA VE IZMACUVAT VAKA, A NIE DA SE SITEME NA VASATA MAKA!!! ETE TOA GO POSAKUVAM.

7
Петранка Вурмо 26/06/2021 14:05

A so gledat decata? Dali se za gledanje kutrite zivotni i ako imat tolku zelba da gledat neka odat skopje kade sto zivotnitr imaat uslovi i gi tretiraat na podobar nacin

3
Saska Sekuloska Kuzmanoska 26/06/2021 11:41

Zalno e da gi gledas kutrite zivotni, nikakvi uslovi nemaat. Trebase odamna da bidi zatvorena 😐

9
Mitko Tashov 26/06/2021 11:29

Direktorot na zooloskata treba tamu da se zatvori U kafez i celiot izmet od site kafezi so nego vo kafezot da e

2
Sanja Bujan 26/06/2021 10:58

Neka gi prefelat tie siroti zivotni vo skopskata zoo

2
Ana Jankuloska 26/06/2021 10:51

Итно да се затвори ова мачилиште на животните кои целиот животен век го минаа во кафези од метар на метар.

4
Ivona Bogoevska 26/06/2021 10:18

Под итно затварање на зоолошката... Страшно нехумани услови, несоодветна грижа, цела зоолошка мириса на мрша и измет оти не де исчистени кафезите од ко се напраени... Дали сте виделе јако се води една зоолошка? КАФЕЗИ ОД 2 НА 2? ЈА УНИШТИВТЕ БИТОЛА? Наместо да се гордеете со градот о кој и Вие живеете вашите деца внуци

2
Оливера Оте 26/06/2021 09:39

Shto e mozno poskoro da se zatvori...I ne se obiduvajte da napravite neshto za shto ne ve biduva!!! Rezili

1
Za Hari E Se 26/06/2021 09:34

Zarem ovaa t.n. gradina (konc. logor) se uste ne e zatvorena !?

2
Ljupco Spasenoski 26/06/2021 09:15

Да се затвори под хитно! Нека се спасат животните што поскоро да не умираат секој ден

1
Sveta Barybina Sveta Barybina 26/06/2021 09:15

Животные не должны жить за решетками в говне и голоде.Они такие же свободные,как и ветер!

3
Елче Димова Пантелиќ 26/06/2021 08:17

Seriozno li ima lugje sto glasaat so NE? Aj da gi izvadime zivotnive od tamu vas da ve stavime zosto ste redok vid, ke dojdam da ve posetam i smoki ke vi donesam bez gajle

0
Gabi Naumova 26/06/2021 07:55

Mizerni uslovi...zalno

0
Aleksandra Bojcevska-Jakimovska 26/06/2021 07:47

Dno, mizerija

0
Panda Jakimovska 26/06/2021 07:15

Pod hitno

0
Maria Milcheva 26/06/2021 06:26

Kakva drzava e toa ? 😡

0
Ivana Nikolovska Georgievska 26/06/2021 04:26

Кој им дал на нив да чуваат животни? Они самите незнаат да се чуваат не па друго нешто.

1
Otovic Arsenije 26/06/2021 02:47

Ова не е нормално ова е мачење и иживување на животните да се префрлат во скопје или да се дадат поклон на други зоолошки.

1
Milena Stoimenovska 26/06/2021 01:38

За спас на сите напатени души во ЗОО БИТОЛА!

2
Бети Ристеска. 26/06/2021 01:28

Pod hitno zatvaranje na zoo vo Bt i Sk ! Zhivotnite nemaat nikakvi uslovi za zhivot ! Toa e zhivo machilishte za niv !

1
Благојче Ставревски 26/06/2021 08:44

Vo Skopje imaat predobri uslovi zivotnite i nemora da se zatvora. No bitola nemaat ni mesto da legnat i da se odmorat. Kako mozat skopje na meckite da mu napravat golemo mesto so voda a bitola vo kafez???

0
Ardian Fisnik Vinca 26/06/2021 01:26

Pod hitno 🔒

4
Silvana Velkovska 26/06/2021 00:31

Нека ни простат сите животни од сите зоолошки! Освен ако е болно, на сите останати животни местото им е во природните живеалишта!

0
Bojan Dodevski 26/06/2021 00:22

Uzasno loso

2
Theodor Petkovski 25/06/2021 23:45

POD HITNO ZATVARAJTE ZOO SKOPJE I ZOO BITOLA

0
Tatyana Dimovski 25/06/2021 23:24

Katanec na hororov shto poskoro!

0
Данче Илиева 25/06/2021 23:07

NEMA PROBLEM TEBE VAKA DA TE ZATVOREME I DA UMIRAS ZA VODA, ZA HRANA I NA ZESKOTO AMA TAKA UBAVO VO BUNDICKA DA TE OBLECEME.

1
Petre Lile Pozarkovski 25/06/2021 22:42

Nisto nefali

0
Strux Kikserovska Gurko 25/06/2021 22:21

Gradot BITOLA itno da se angazira za sreduvanje na novi zhivealishta na zhivotnite so malku prirosni uslovi za sekoe zhivotno najblisku do prirodata. Sepak toa se divi zhivotni koi pripagjaat i se del od prirodnata divina. Za konsultacii i pomosh neka se obratat vo skopskata zoo.

0
Anastasija Andreevska 25/06/2021 22:06

Такви услови не заслужуваат невини мили животинчиња!

0
Darko Spasenoski 25/06/2021 21:55

Греота се животните, треба да трчаат и да им биде екстра на животните тука а не да бидат измачувани тука исто како во затвор.

0
Antonio Chavkoski 25/06/2021 21:41

Zatvorete ja zoloskata vreme e greota se zivotnite da se macat podobro preuredete go toa mesto vo nekoj park odkolku da e ausvic za zivotni sramota e da se izzivuva nekoj na zivotni i da zema plata!!! Neka baraat drugo rabotno mesto kaj sto ke bidat maceni tie kako zivotnite 😔😔😔

0
Jana Petrovski 25/06/2021 21:18

Што побрзо да се спасат животните ❤️

0
Todorovski SeanBoswell Sejk 25/06/2021 21:18

Место животните затворете ги бездушниците одговорни за оваа "зоолошка".

1
Nikola Ilievski 25/06/2021 21:16

Решение не можи да е затворање на зоолошката. Треба да се вложи енергијата во подобрување на стандардите и условите.

1
Гордана Аџиева-Михајловска 25/06/2021 20:57

Добри зоолошки не постојат, но оваа е дефинитивно најлошата од сите.

0
Hristijan Ivanovski 25/06/2021 20:40

Gradonacalnikot na Bitola da se obesi javno. Moze i sam, ne se doplakja 👋

2
Dimitar Cipo Lunevski 25/06/2021 19:53

Nema dobra zooloska, kako sto nema ni dobar zatvor, kakov saka neka e!!!

1
Silva Jovanovska 25/06/2021 19:23

Kazni za drzavata za maltretiranje i negriza za zivotnite, odzemanje funkcii i osloboduvanje na zivotinkite

3
Ми Лан 25/06/2021 19:20

Ало бре! До кога треба да трае агонијата во која се наоѓаат животните! Пред 30 години прв пат кога бев веќе ги замразив сите зоолошки градини! Под хитно слобода за животните! Психопати!!!

8
Elena Cacanoska 25/06/2021 19:08

Koj glasal za ne slobodno vo kafezite na edna nedela da vidi sto e surovost.

0
Ljubinka Pelovska Duracoska 25/06/2021 19:05

Abe ziva mizerija ne znaat edna zoloska da socuvaat da im obezbedat normalni uslovi ova e katastrofa kakvi uslovi ima zooloskata tesko na zivotnite

1
Marija Stojanovic 25/06/2021 18:49

Pod itno zatvaranje na toj logor , za sekoja nivna maka da si platat ili odlezat kretenite sto se vraboteni tamu

6
Bediha Beti Maceva 25/06/2021 18:00

Тоа е концентрационен логор за животни, под итно да се затвори, уште повеќе што поголемиот број Битолчани немаат никакви чувства за животните.

2
Gorka Mitrevska 25/06/2021 17:55

Ако нема услови за животните, треба да се затвори, не само зоолошката во Битола, туку и многу други треба да се затворат!

2
Gorka Mitrevska 25/06/2021 17:55

Ако нема услови за животните, треба да се затвори, не само зоолошката во Битола, туку и многу други треба да се затворат!

4
Mirko Kostov 25/06/2021 17:50

Ovie sto glasaat NE.....bas me interesira nivnoto mislenje....zosto NE?

0
Stefanija Veljkova 25/06/2021 17:43

nikoj ne zasluzuva da zivee zatvoren - posebno ne vo vakvi grozni uslovi

1
Baran Ali 25/06/2021 17:53

Tocno taka ama spoke I poke se otvaraat prodavnici za domasni milenici I site kupuvame I ptici I gi ZATVORAMe po kafezi

1
Baran Ali 25/06/2021 17:32

A Dave prasam zosto nikoj ama bas nikojne pokrena inicijativa za PODOBRUVANJE NA USLOVITE TUKU SAMO ZA ZATVORANJE NA ZOLOSKATA.

1
Elena Jankulovska 25/06/2021 17:22

Вие пионерчиња што не знаете точно ни каде е зоолошката градина, знаете за шо коментирате и шо ИНИЦИРАТЕ?

7
Драгана Велковска 25/06/2021 17:40

Елена Јанкуловска, на оваа платформа не е дозволена нецивилизирана комуникација. Твојот коментар е пријавен до администраторите на платформата. А сега да одговорам на прашањето за да се информираат сите што, за жал, го делат твоето мислење - да, точно знаеме што иницираме: крај на насилство и примитивна експлоатација на интелигентни и свесни суштества што не постојат на овој свет да бидат циркуски точки, туку имаат право на живот и слобода како што имаме и ние, луѓето.

0
Драгана Велковска 25/06/2021 17:32

Елена Јанкуловска, на оваа платформа не е дозволена нецивилизирана комуникација. Твојот коментар е пријавен до администраторите на платформата. А сега да одговорам на прашањето за да се информираат сите што, за жал, го делат твоето мислење - да, точно знаеме што иницираме: крај на насилство и примитивна експлоатација на интелигентни и свесни суштества што не постојат на овој свет да бидат циркуски точки, туку имаат право на живот и слобода како што имаме и ние, луѓето.

0
Kristijan Uzunov 25/06/2021 17:29

Aj ti kazi ni deka si mnogu pametna

1
Biljana Andreevska 25/06/2021 17:20

Ова не е золошка ова е мачилиште за животните мизерија и срам за градоначалникот на Битола

2
Александра Ангелевска 25/06/2021 17:08

Браво за иницијативата!

2
Valdamarr Sveinaldsson 25/06/2021 17:08

Во Хрватска моментално има многу интересна кампања по ова прашање. https://mailchi.mp/prijatelji-zivotinja/zaobidi

5
Bleona Aliu 25/06/2021 16:58

Да се затвори и да се стави крај на измачувањето!

0
Elena Jankulovska 25/06/2021 17:28

какво е измачувањето? дома да не ти се случајно?

2
Elenna Stefanovska 25/06/2021 16:53

Vednas da se zatvori!!!

3
Lidija Cavdarovska 25/06/2021 16:52

Да се затвори веднаш.Тешко на животните,уште од Југославија ништо не е реновирано . како не им е жал !!!

2
Stefan Acimovic 25/06/2021 16:51

Затворање на сите зоолошки, само човекот и неговата перверзија си даваат за право да затвора во кафез животни.

1
Blagica Lazarova 25/06/2021 16:50

Под итно ВЕДНАШ ДА СЕ ЗАТВОРИ ОВОЈ ЛОГОР, ПЕКОЛ ЗА ЖИВОТНИТЕ...

2
Марија Прличкова-Маци 25/06/2021 16:45

Затворање на оваа квази-зоолошка ОДМА!

0
Ajetja Rexhepoviq 25/06/2021 16:51

Vednash zatvaranje,dosta so izzhivuvanje da neduzhni zhivotni.Sram za Macedonia

1
Magdalena Krasojev 25/06/2021 16:40

DA SE ZATVORI ODMA, mestoto na zivotnoto ne e da bide zarobeno! Kolku e mizerno da im se odzeme slobodata za da nie gledame i da se nasituvame na nivniot izgled kako da se cirkuzanti. Platete si karta do Afrika pa videte gi vo zivo. Na zarobenosta dodale uste izmacuvanje so najagresiven nacin.. da gorite vo pekolot

4
Darko Darktviss Dameski 25/06/2021 16:06

Treba da se napravi rezervat za zivotni. Kako sto e Serengeti vo Afrika. Ako sakas da gi posetis zivotnite, vleguvas vo specialno napraveno vozilo i vozis niz rezervatot i taka gi gledas zivotnite, vo nivna prirodna zivotna sredina. A ne vaka kako kaj nas. Vo kafez metro na metro piknati zivotni syo ziveat po 10+ godini. Celiot zivoten vek pominat vo metro na metro.

4
Kristina Stojanovska 25/06/2021 15:57

I taa vo Bitola, i zooloskata vo Skopje. Greota za zivotnite...osnovni uslovi za zivot nema ... Rodeni da umrat, machejkji se. Rodeni vinovno. Katastrofa teska.... Samo poglednete gi slikite...Boli.

2
Svetlana Atanasovska 25/06/2021 15:57

Pod itna postapka zatvoranje i spas za ovie nevini dusicki pred se ova ne e Zoo ova e Goli Otok!!!!

1
Marta Gjorgievska 25/06/2021 15:54

Или комплетно реновирање или затворање на Зоолошката градина во Битола. Животинчиња за кои нема услови во оваа ЗОО да се преместат во друга со подобри.

1
Ljubica Dunoska 25/06/2021 15:46

Без никакви услови срамота во 21 век!!!

0
Слаѓана Јовановска 25/06/2021 15:32

Spas za zivotnite

0
Марија Аџи Максимовска 25/06/2021 15:18

Не само Битола туку и Скопје се загреота животинките, во катастрофа услови живеат, неухранети живи ненајавени се! Случајно падна смока кај волкот, кутриот дојде да ја изеди🤦 еееј волк смоки да јади значи којзнае од кога нема мевце видено греота

2
Евросина Танчевска 25/06/2021 14:52

Loshi i nehumani uslovi za zivot na zivotnite, nikoj ne bi trebalo da zivee taka!

6
Marija Dimitrievska 25/06/2021 14:29

Боли додека ги гледаш фотографииве.

1
Данче Илиева 25/06/2021 14:25

Доста со малтретирање и измачување на животните. Да се затвори и да се стави крај на измачувањето!!!!

6
Јаневска Ане 25/06/2021 13:52

Доста со тортура врз невиниве животни, затворање под итно!

7
Aleksandra Vasilevska 25/06/2021 13:51

Никој нема право да се изживува врз животните! Заслужуваат достоен живот во пристојни услови. Зоолошката во Битола е логор. Се надевам ќе се затвори и животните ќе бидат префрлени во резервати во соседните држави или на слобода.

10
Darko Big-Bagi Majkovski 25/06/2021 13:50

Da se zatvori i direktorot na institucijata da se stavi vo kafez eden den ...

2
Tea Hristova 25/06/2021 13:42

Мизерија !!!!

4
Biljana Rohdin 25/06/2021 13:35

Ova e stramota, smesta da se pustet zivotnite.