Најави се за да гласаш
1445
гласa да

10
гласa не
Проблем:

Град Скопје најстрого да забрани пристап со автомобили и други моторни возила до врв на Водно, и до сега приватизираниот кафиќ-планинарски дом Даре Џамбаз.

Решение:

Град Скопје да постави сериозна и незаобиколива рампа на Средно Водно, но и да го контролира и казнува евентуалното заобиколување на истата.

Резултат:

Водно ќе остане парк шума, мир и прибежиште за планинарите и дом за животинскиот свет. Без бука и загадување, без автомобили од кои секако сме пренатрупани во градот, не мора и горе.


Општина
Град Скопје

Категорија
Животна средина


Статус
Изгласан на МојГрад
Поднесен до совет
Прифатен од совет

Коментари


0
Veljko Ivanovic 13/06/2024 19:52

Vakov narod bez trunka svest i kultura ke unisti sve sto moze da se unisti vkucuvajki go i naseto najubavo Vodno. Sto se slucuva: zaradi shibicarenje da zemaat pari nekolku luge, a toa duri se i smesni pari, ke se unistuva prirodata na vodno koja e tamu iljadnici godini a vo golem del e nasadena od nasite dedovci i babi vo vreme na bivsata drzava Jugoslavija kade imase red i zakon, drzava koja ne se odnesuvase kako pateticna grozomorna odvratna kolonija bez zakoni i pravila...

0
Андреј Минчевски 10/04/2022 12:40

Хипстери ај одје*ете 🤣

1
Joco Trajkovski 22/07/2021 13:32

Samo da odgovaraat tie sto dozvolile da se krene rampata idebelo da se kaznat.

0
Nenad Smiljkovik 22/07/2021 13:22

Значи кафани и пијанчење горе не смета, ама сметале мотори

1
Nenad Smiljkovik 22/07/2021 11:46

Значи кафани и пијанчење горе не смета, ама сметале мотори

0
Jurgen Kogel 22/07/2021 11:05

https://www.youtube.com/watch?v=SQyvGtcZYEY

2
Jurgen Kogel 21/07/2021 09:22

do kada ce nazinalne schume kriminalno raditi, ja sam svedok da albancima se dize rampa i otklucava za kutiju cigarete koje nisu ni original Marlboro , das est katastrofen !

3
Христијан Трпевски 20/07/2021 16:38

Edna golema zabrana za site koishto idat so koli I motori!

2
Ljupka Angeleska Temelkovska 20/07/2021 13:30

Да

3
Dimitar Egumenovski 20/07/2021 12:22

Луда работа... Има жичница има патеки за качување, го уништија домот не мора да се уништи и цела планина.

2
Сашка Зифовска 20/07/2021 08:16

Се знае, до кај оди бус до таму и кола. Средно Водно и крај. Што е таа мода до врв со кола,неспособни пешки да се качат на чист воздух. Со сила имбецили се праат. Напрајте пристап до вц за сите што уживаат во планинарскиот дом,а не кафиќи и ресторани,ете асфалт па градете дувла.

1
Jurgen Kogel 21/07/2021 09:27

Ja genau, pardon kako to 72 godina odrasli i biciklom mountain bike i hiking idu a ostali slajm imbezilen shunt Volker samo zmzaju i nischa drugo!

3
Johan Elzeser 20/07/2021 07:29

100 години нема вода. 100 години нема тоалет. И некој си даде за право да издаде дозвола за точење алкохолни и безалкохолни пијалоци? Некој си даде за право да издаде довола за подговотвка на храна? Без ниту еден тоалет на ВОДНО? Дозволивте да се качуваат со автомобили до врв за да слушаат музика пијат јадат мочаат и серат во никакви услови никакви? За ова во затвор се оди....

1
Jurgen Kogel 21/07/2021 09:24

Genau Herr Johan Sher gut commenter , alles gute!

2
Nataša Barič 19/07/2021 22:14

Водно мора да остане парк шума,без бука и загадување! Единственото делче од градот каде што наоѓаме душевен мир ... Водно припаѓа на планинарите,љубители на природата и нејзините закони!!

2
Snezana Veljanovska 19/07/2021 21:13

Zabrana za vozila...

0
Risto Miovski 19/07/2021 19:25

imase i potpisi na vrvot ama nisto

1
Aleksandra Vasilevska 19/07/2021 17:53

Да се ослободи Водно! Доста веќе изживување со природата од неизживеани сограѓани.

0
Шаше Bojan Shashevski 19/07/2021 17:25

На Водно му е смачено од просељачување и силување.

1
Tanja Zdraveska Filipovska 19/07/2021 17:17

Ја поддржувам иницијативата да се забранат возила. Водно е за сите љубители на природата. Може да добијат дозвола само лицата со инвалидитет.

1
Biljana Filipova-Andonova 19/07/2021 15:57

Nema potreba od vozila.Do sredno Vodno neka imaat dozvola samo lica so invaliditet.Neka cirkuliraat nekolku avtobusi do sredno Vodno i žičarata.Vodno neka si ostane na site ljubiteli na prirodata.Ne ni treba luksuzni reatoranti .Dovolno ni se kioscite na sredno Vodno i domčeto na vrvot ,da ima kade da se odmorime i da zdivneme.

0
Dejan Bogdanovski 19/07/2021 15:23

da se zabrani od kaj kluckata za soncev grad za kurtoni sakati so koli i motori umreni pederi i kurvi.

0
Svetlana Janeva 19/07/2021 14:08

Само пешки до врвот, доволна е и жичарата. Ресторани има доволно во градот, планинарскиот да си остане за планинарите.

1
Boro Baniski 19/07/2021 10:30

Za pocetok ne e loso da se zabrani soobrakjaj vo odren vremenski interval. Primer od 8-17 sabota I nedela. Vo raboten den od 17-20 casot. Da se pusti zaicarata I avtobusite koi kje soobrakjaat kako I do Sega.

3
Daniela Cvetkovska 19/07/2021 10:14

А лица со инвалидска количка како би отишле? Жичарата не сум сигурна дека ќе можат да ја користат, кабините не ми изгледаат дизајнирани за да има пристап инв.количка. А и немаат сите автомобили. И сите не можат да пешачат. Значи, ако размислуваме за хуман град, треба да бараме решение за солиден превоз до врв на Водно, за секој да има избор. На пр. електрични возила или автобуси на градот кои ќе бидат достапни со редовни линии.

2
Biljana Filipova-Andonova 19/07/2021 15:59

Licata so invaliditet neka imaaat dozvoli za avtomobilite do sredno Vodno.Za site ostanati koi ne możat da pešačat da cirkuliraat nekolku avtobusi do sredno a potoa so žičara do vrvot.

4
Kosta Piritovski 19/07/2021 08:53

Planinarskiot dom da ostane za ljubitelite na prirodata i vozila samo za itni slucaevi pozdrav i ubav den

4
Risto Kovacevski 19/07/2021 08:48

Nikako koli, osven za policija, ambulanta pozarna I autorizirani za dobavka

1
Mirjana Ilievska 19/07/2021 08:34

Водно е нашата душа. Одамна требаше гласот да го дадеме против Олимписко Панорама и да се забрани секакво управување на возила. До средно со автобус и пешачење.

4
Dimitar Stefanov 19/07/2021 07:34

Да не се дозволи никакви моторни возила,мотоцикли да се движат од Панорама до Средно Водно, а камо ли до врв на Водно. Истото да се направи и за Средно- Пантелемон.

1
Stojan Ignatovski 19/07/2021 07:09

За советниците во град Скопје еден цитат од Алберт Ајнштајн „Гледај подлабоко во природата и подобро ќе ги разбереш работите.“ Гласајте за НЕ за автомобили на ГОРНО ВОДНО.

0
Borislaw Kondov 19/07/2021 01:10

Само една дилема... што правиме со патот до Сопиште. Во превод: 1. Водно не го даваме АМА 2. И Сопиште си го сакаме ☆♡

4
Goran T Petrovski 18/07/2021 19:13

Само тоа ни остана природа и тишина ,најстрога забрана за мотори,автомобили ,водно е за шетање со деца во природа ....

2
Александар Мијовски 18/07/2021 18:19

Забрана за движење на сите моторни возила освен за итни случаи ( полиција, пожарна, итна помош, соасителна служба и сл. Полицијата да биде на велосипед или скутер автобус на секои 30 40 минути да има до средно.

3
Ivana Petreska 18/07/2021 17:12

Pustete ja zicarata, nema zosto da ima koli avtobusi nagore.

8
Toni Kostov 18/07/2021 16:10

зачестени еко автобуси (или најдобро електрични) од Панорама до Средно Водно. Од Средно до врв на Водно само пешки, со велосипед и со жичара. И секако, издвоена патека за велосипедисти од пешачката патека...

7
Antonie Onosimoski 18/07/2021 15:36

Da se zabrani I do sredno vodno so privatni avta. Koj saka javen Prevoz neka poveli.

3
Filip Trajkovski 18/07/2021 15:34

Забрана всушност има, ама не се постапува по прекршувањата. Полиција оди горе секој ден, ама не била нивна работа, не знам чија треба да биде??

3
Katerina Kejt 18/07/2021 15:22

Sekako treba da postoi zabrana za motorni vozila za do vrvot.na.Vodno ,.Vodno.e.park suma I dokolku ne se cuva kje go.nemame' samo.peski.do Vrv na vodno!

6
Valentina Kolar-Jovanovska 18/07/2021 15:17

Zabrana za motorni vozila od Panorama, ne od Sredno, osven za avtobusi na JSP koi vozat do Sredno.

2
Milev Ivan 18/07/2021 14:39

Да се забрани паркирање на патот кон Пантелемон. Најостро против моторни возила над Средно. Високи цени на паркинг на Средно, да се зголемат моменталните. Комунални редари и казни...

6
Branka Petrushevska 18/07/2021 14:38

Сообраќајот треба да се забрани од Панорама, а не од Средно Водно!

1
Eden E Maki 18/07/2021 14:26

А кој ја остава рампата крената??

4
Бојана Данева 18/07/2021 14:15

Си постои жичара, нема потреба да се пуштаат возила нагоре. Повеќе од доволно е што има возила до Средно Водно.

3
Dean Davitkovski 18/07/2021 13:56

Do Vrv Vodno samo peski ili so velosiped bez koli do gore

5
Rajne Badeva 18/07/2021 13:54

Водно да остане место за планинарите и сите рекреативци и љубители на природата, гласно НЕ за одење на Водно со автомобили

12
Ivica Jovanovski 18/07/2021 13:45

И да се затвори асфалтот Средно - Пантеле за возила на моторен погон