Блог

korupcija Holidej in parking

Револтирани сме од комплетната нефункционалност односно од комплетното отсуство на институции во Македонија кои доведуваат до навидум безизлезни ситуации како оваа што ја имаме со просторот спроти „Холидеј ин“. Очигледен и оправдан е очајот кај новомаалци кои урбанистичката мафија со децении ги држела во безизлез и крајно нехумани услови, за сега…

Read more

zelen human grad vegan1

На 2 ноември 2021 г. Ерик Л. Адамс, поранешниот претседател на Општина Бруклин, официјално стана првиот веган градоначалник на Њујорк, со што го победи својот противник, републиканецот Кертис Слива. Адамс (61) победи на прелиминарните избори во јули – ја победи поранешната комесарка за комунална хигиена на Њујорк, Кетрин Гарсија, поранешната советничка…

Read more

Окинава за здрав и долг живот

1 во 1450 Јапонци е моментално на возраст над 100 години, а 88,4% од стогодишниците се жени. Окинава, јапонски архипелаг, е една од првите „Сини Зони“ на светот, каде што постои висока концентрација на стогодишници. Д-р Бредли Вилкокс, член на истражувачкиот тим на Okinawa Centenarian Study (Окинавски Истражувања на Стогодишници), објаснува…

Read more

Конференцијата за климатски промени COP26

12 НОЕМВРИ 2021, НЕЈТАН ТАНКИ Ставот е потпишан од ЗХГЗа да го поддржите ставот, кликнете овде. Како социјални движења и граѓански организации, целта на нашето постоење е да ги заштитиме животот, луѓето и планетата и да се бориме за да осигураме подобри услови за сите. Имаме должност да ја кажуваме вистината…

Read more

Вертикална Шума Милано

Намалувањето на емисијата на стакленички гасови од градењето на зградите и другите градби е од клучно значење за намалување на глобалното затоплување. Емисијата на стакленички гасови се намали во текот на пандемијата, но повторно ќе се зголеми со опоравување на економиите. Според новиот извештај на Обединетите нации, владите и компаниите ширум…

Read more

veganstvo

Честит 1ви ноември – Светски ден на веганството! Експлоатацијата на животните сè почесто наидува на осуда во современото општество. Причините се најразновидни, но фактите поврзани со сè уште легални злоупотреби на живи суштества, се непобитни: масакрирањето на животните од страна на човекот предизвикува пандемии; уништување на шумите; загадување на водите, воздухот,…

Read more

прирачник за домашни миленици

Прирачник за почетници „родители” на домашни миленици Домашните миленичиња се нашите најдобри пријатели. Даваат искрена и чиста љубов. Децата кои растат со домашни миленичиња развиваат одговорност, грижливост и сочувствителност. Од нивното позитивно влијание не се изоставени ниту возрасните. Покрај тоа што се одлично друштво и придонесуваат за добро расположение, според научните…

Read more

Денес ЗЕЛЕН ХУМАН ГРАД го одбележува 11 Октомври, Денот на народното востание против фашизмот. Пред точно 80 години во Македонија започнала борба за слобода и правда, во која учество зеле и мажи и жени. Заедно, сплотени низ начелата на рамноправност и меѓусебно почитување, се спротивставиле на фашизмот кој ги угнетувал луѓето…

Read more

lazar gjurov zoshto go poddrzhuvam zelen human grad

Пишува Лазар Ѓуров Сите сме свесни дека политичките партии не успеваат да го испорачаат она што го ветуваат.  Кадарот со кој располагаат (со чесни исклучоци) не се луѓе кои биле во реален сектор, ниту се луѓе кои живеат со одредена идеологија и се борат реално за одредена кауза. Генерално, нивната кауза…

Read more

пчели

Да поразговараме за Пчелите🐝 Потребно е повеќе од почва, вода и сончева светлина за да ја одржиме околината зелена.💚 Пчелите, исто така, играат витална улога во животната средина. И навистина се зафатени со работа. Речиси 90% од сите растенија зависат од пчелите (и другите инсекти-опрашувачи) за да се размножуваат. Всушност, 75%…

Read more

10/12